Najpiękniejsze drzewo lata

Długo nie mogłam zapamiętać tej nazwy, aż skojarzyłam ją z powstańczym Marszem Mokotowa …nie grają nam surmy bojowe i werble do szturmu nie warczą…

Surmia zwyczajna (Catalpa bignonioides = Katalpa bignoniowa) to niewysokie drzewo (u nas do 15 metrów) o szerokiej i nisko osadzonej koronie. Rozkwita w naszym klimacie na początku lata — na przełomie czerwca i lipca, kiedy wszystkie drzewa i większe krzewy już dawno przekwitły i zaczynają owocować.

Dorosła surmia w ogrodzie w Duchnowie gm. Wiązowna, 1-VII-2016

Dorosła surmia kwitnąca w ogrodzie w Duchnowie gm. Wiązowna, 1-VII-2016

Kwitnie zachwycająco. Przyjemny zapach ma tę zaletę, że zniechęca komary. Wielkie (do 20 cm) wiechy kilkucentymetrowych kwiatków przypominających storczyki, sterczą wśród bardzo dużych (do 25 cm!) szerokich liści o kształcie serca. Odmiana `Aurea’ charakteryzuje się jaskrawożółtymi liśćmi, które w połowie lata dopiero zielenieją. Ułożone są w okółkach po trzy liście. Na jesieni z gałęzi zwisają owoce przypominające długie (do 40 cm długości i pół centymetra średnicy) strąki fasoli i pozostają na drzewie całą zimę.

surmia w Duchnowie

Kwitnąca surmia w szkółce w Stojadłach gm. Mińsk Mazowiecki, 5-VII-2016

Podczas oglądania surmii w szkółce ogrodniczej przypadkiem asystowaliśmy sesji zdjęć ślubnych, w których piękne drzewo tworzyło świetne tło dla młodej pary.

Łacińska i angielska nazwa surmii — catalpa — pochodzi od indiańskiego słowa kuluhlpa oznaczającego to właśnie drzewo rosnące w południowo-wschodnich stanach Ameryki Północnej. Amerykanie stosują też nazwy indiańskie drzewo fasolowe (Indian-bean-tree) oraz cigartree.

Tu będzie klomb z piękną surmią

Lipiec 2016. Tu będzie klomb z piękną surmią

Zachwyciliśmy się kwitnącą na początku lipca surmią w niedalekim ogrodzie i kilka dni później nabyliśmy sadzonkę. Posadziliśmy ją na środku planowanego klombu i już wygląda ślicznie. Do dość głębokiego dołu nasypaliśmy ziemię ogrodową. Nasza surmia jest dwupienna. Na zimę trzeba będzie owinąć ją włókniną, bowiem młode rośliny miewają tendencję do przemarzania.

Surmia żółtokwiatowa jest również piękna.

Surmia żółtokwiatowa jest również atrakcyjna.

W szkółce trafiliśmy również na inną odmianę tego drzewa: surmia żółtokwiatowaCatalpa ovata ma nie tylko inny kolor kwiatów, ale liście mają boczne klapy. To nieco niższe drzewko (około 10 m), kwiaty też są o połowę mniejsze od poprzedniego gatunku, zaś owoce podobne. Pochodzi ze środkowych Chin.
Literatura dendrologiczna mówi o 10 gatunkach surmii, ponadto ogrodnicy mieszają odmiany, więc wybór form pośrednich naprawdę jest niemały. Surmia wielkokwiatowaCatalpa speciosa — bywa mylona z innymi, bardziej popularnymi.
Do mniejszych ogrodów polecana bywa niewielka odmiana `Nana’ lub odmiany szczepione (te jednak na ogół nie kwitną).

[fot. za Shutterstock]

[fot. za Shutterstock]

Zalety surmii

  • roślina miododajna
  • przyjemny dla człowieka zapach kwiatów odstrasza komary
  • piękne i duże kwiaty
  • piękne i duże liście
  • ciekawe i duże owoce-strąki
  • ładny pokrój drzewa
  • kora stosowana w barwierstwie
  • co prawda, liście na zimę opadają, jednak na wiosnę znowu wyrastają

Ciąg dalszy

Lipiec 2018. Porównaj ze zdjęciem z 2016 (powyżej)

Dwa lata minęły od zasadzenia drzewka – surmia rowija się coraz piękniej. Szczególnie zachwycają jaskrawożółte i duże liście, z daleka już przyciągając wzrok. Trzeba przyznać, że surmia potrzebuje dużo wody – po burzach, które tego dnia narobiły wiele pryszniców w całym kraju, liście podniosły się „na sztywniaka”, a jeszcze parę dni temu smętnie zwisały podczas upałów. Niby podlewałam, ale przecież nie tyle, co kilka burz!
Tak, wiem, klomb rozwija się bardzo powoli… 😉


Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.