Aloes ma małe!

Na parapecie życie wre.
Proszę Państwa, oto aloes. Aloes drzewiasty, czyli Aloe arborescens. Takie mięsiste liście to cecha sukulentów, czyli roślin potrafiących przechowywać wodę w liściach.

Aloes ma odrosty

Właśnie nasze aloesy poczuły miętę i rozpoczęły rozmnażanie. W tej doniczce wyraźnie widoczne są dwie małe roślinki wyrastające obok większych. Niedługo będzie je można rozsadzić.

Tak, bo to są właśnie odrosty. Pewno pomyślałaś (pomyślałeś), że to farbowane włosy dały aloesowi odrosty… 😀 😀 😀
No nie. Tę roślinę rozmnażamy z odrostów, które właśnie tak, jak na zdjęciu, pojawiają się jako małe roślinki obok dużej rośliny macierzystej.
Poza rozmnażaniem wegetatywnym istnieje, oczywiście, siew nasion, w naszych warunkach jednak są one nie do uzyskania.

Uprawa aloesów

W dobrych warunkach aloes potrafi bardzo się rozrastać, więc wymaga sporo miejsca. Najlepiej rośnie, jeżeli dostanie w doniczce glebę żyzną. Nie jest to jednak niezbędne – w tropikalnym klimacie trudno o nią, a przecież aloes właśnie pochodzi z tropików. W naszych warunkach klimatycznych może być uprawiany wyłącznie w pomieszczeniach – w doniczkach lub skrzynkach, nienarażonych na mroźne zimy. Zimą bowiem roślina najlepiej czuje się lekko uśpiona – rzadziej podlewana i trzymana w chłodzie, około 8-10°C. Latem najlepiej postawić doniczkę w otoczeniu 20-25°C.

W uprawie aloesa najważniejsze jest światło. Nawet zimą roślina powinna stać przy dużej szybie okna lub w szklarni czy ogrodzie zimowym. Aloes w nazbyt ciemnych pomieszczeniach chudnie, jego liście robią się słabe, cienkie i długie.

Podlewanie

W okresie wzrostu należy doniczki podlewać obficie i dodawać uniwersalne nawozy wieloskładnikowe (są np. takie do roślin zielonych). Z drugiej strony – nie wolno przesadzić z nadmiarem wody. Tropikalny aloes łatwiej poradzi sobie z podsuszeniem przez kilka dni, aniżeli z zalaniem korzeni i podłoża. To ostatnie grozi rozwojem chorób grzybowych.
Najlepiej więc podlewać roślinę 1-2 razy na tydzień, zawsze przed podlewaniem sprawdzić, czy jest to już potrzebne: jeśli ziemia w doniczce jest wilgotna, to poczekajmy, aż roślina zużyje tę wodę. To sukulent, który przechowuje zapasy wody w liściach.

Zastosowanie

Aloes to nie tylko trwała roślina ozdobna. Najbardziej dekoracyjne są, oczywiście, liście ułożone w rozety.
Z jednej strony cieszy oko kolorem i kształtem, z drugiej – ma cenne właściwości lecznicze znane od czasów starożytnych. O tym jednak można będzie przeczytać w Zielarskiej.Gazetce.eu – tutaj zaś rozmawiamy o uprawie aloesu.

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.