Archiwum kategorii: owocowe

Marzec miesiącem grabi

Wiosenne grabienie odsłoniło ziemię pod krzewami borówek wysokich


Początek marca – to jeszcze przedwiośnie. Słońce czasem przygrzewa, ale ranki i wieczory są chłodne. Niekiedy trafi się śnieg z deszczem czy deszcz.
Kiedy tylko pogoda pozwala – warto posprzątać po zimie. W naszym ogrodzie tej zimy psiaki sporo narozrabiały, a mrozy nie pozwoliły na wcześniejszą edukację młodego psa. Dlatego szarogęsił się po całym ogrodzie i sadzie, ogryzając krzewy i roznosząc gałęzie czy drwa po całej posesji.
Dębowe liście zawierają dużo garbników, więc koniecznie trzeba je usunąć z ogródka i sadu. Jesienne grabienie ich nie obejmuje – dąb najpóźniej gubi liście. Na niektórych dębczakach nadal są ubiegłoroczne zbrązowiałe i pogięte, czekają aż z wewnątrz gałęzi, z pąków rozwijać się zaczną nowe, jasnozielone listki, wypierając te starocie. Jak to w życiu.

Jeżyna bez kolców

odm. 'Oregon bezkolcowa' [Wikimedia]

odm. 'Oregon bezkolcowa’ [Wikimedia]

W sklepach pojawiła się bezkolcowa odmiana krzewu z bardzo smacznymi owocami. Ponieważ sadzonki są niedrogie, warto pokusić się o taki nabytek do ogrodu.

Jeżyna bezkolcowa – Rubus fruticosus

Sadzenie
Wymagania glebowe niewygórowane, dobrze rośnie w każdym ogrodzie.
Sadzimy w rozstawie co 2-3 m.
Podlewanie jest bardzo ważne. Jeżyna lubi wodę, warto stosować ściółkowanie roślin np. suchymi liśćmi. Ważne jest podlewanie w okresie dojrzewania owoców.
Roślina wymaga podpór. Dobrze rośnie na pergolach.

Mocny stelaż jest niezbędny do utrzymania rośliny

Mocny stelaż jest niezbędny do utrzymania rośliny

Wiosna
Podnosimy pędy, wybieramy kilka najzdrowszych i rozpinamy je na podporach, pozostałe wycinamy.
Jeżyna wymaga zasilenia potasem i azotem. Wiosną dajemy nawozy wieloskładnikowe po 50-100g na krzew, albo 50g saletry amonowej plus 30-50g siarczanu potasu na krzew. Czytaj dalej