Nasz ogród

Spis treści:

O ogrodzie

…leży w centrum Mazowsza, na skraju lasu sosnowego. Uprawiamy go w chwilach wolnych, bardziej jednak służy nam w chwilach wypoczynku – obserwacje przyrody sprawiają nam faktyczną przyjemność.

Część tych obserwacji znaleźć można również na blogu Ptaki moje, zaś niektóre plony opisane zostały na stronie zielarskiej.

Kontakt z Autorami:

redaktor @ gazetka . eu


Projektowanie zmian

Po wielu latach zaniedbań i dość chaotycznej uprawy, przypadkowych zasadzeń w końcu dojrzeliśmy do zajęcia się ogrodem. Od początku byliśmy pełni planów, których nie mogliśmy zrealizować. Posesję jednak od razu podzieliliśmy na odrębne części:

  • sad
  • ogródek
  • część ogniskowo-leśna
  • część gospodarcza: drewutnia, warsztat, magazynek

To nazwy umowne, które jednak pozwoliły na zachowanie pewnego porządku.
Teraz doszliśmy do pewnych regulacji. Oto wstępny projekt:

Zaczęliśmy od przesadzenia krzewu aronii (miejsce na środku zdjęcia) na tyły sadu – rozrósł się zbytnio jak na tę przestrzeń. Drugim przesadzeniem było przeniesienie krzewu migdałka zza krewówjagody kamczackiej do części gospodarczej. Dzięki temu można było zacząć wyznaczać “kwatery”.

Na fotografii powyżej zaczęłam planować grządkę pod pomidory. Jeszcze trochę przeszkadzają tu agresty, ale z nimi sobie poradzę. Pienny agrest już dobre lata ma za sobą, zaś dwa małe krzaczki posadziliśmy wczesną wiosną i na pewno niosą jeszcze jedno przesadzenie. Pomidory na parapecie lada moment zaczną szukać miejsca w ogródku…
Zaczęłam od wytyczania ścieżek za pomocą sznurka, kijków i płytek chodnikowych.

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.