
Koper włoski – fenkuł Foeniculum vulgare
Odmiana Amigo F1 to bardzo plenny mieszaniec do uprawy całorocznej. Bardzo wcześnie, bo w ciągu 65-85 dni od posadzenia na miejsce stałe wytwarza kuliste główki koloru białego, soczyste i aromatyczne. Główki sa bardzo zwięzłe, wyrównane i odporne na ordzawienia. Średnio osiągają masę ok. 500 g.

Koper włoski
Fenkuł – nazywany też koprem włoskim, przypomina kształtem seler korzeniowy i należy do rodziny selerowatych.
Od dawna jest cenną rośliną leczniczą, która wzmacnia wzrok, łagodzi dolegliwości żołądka, korzystnie wpływa na system nerwowy i potencję. Ponadto jest fenkuł dobrym źródłem witaminy C i soli mineralnych.
W 100 g jest tylko 50 Kcal.
W kuchni liście fenkułu używane są jako aromatyczna przyprawa, bulwy dodaje się do sałatek, nadziewa farszami, gotuje, dusi, zapieka, a nasiona służą do przyprawiania ryb. Można go gotować, faszerować, grillować, dusić, a także jeść na surowo.
Fenkuł w sosie roquefort
Składniki:
do wysmarowania naczynia żaroodpornego:
na sos:
Przygotowanie:
Bulwy fenkułu oczyszczamy z łodyg, myjemy i przez 5 min blanszujemy w posolonej i lekko posłodzonej wodzie. Osączamy, kroimy na pół i układamy w naczyniu żaroodpornym wysmarowanym masłem.
Przygotowujemy sos: z masła i mąki robimy jasną zasmażkę, mieszamy z zimnym mlekiem, zagotowujemy, dodajemy ser i chwilę gotujemy, ciągle mieszając, aż sos zrobi się jednolity i dosyć gęsty.
Połówki fenkułu zalewamy sosem, posypujemy bułką tartą i zapiekamy 15 min w piekarniku nagrzanym do 200°C.
Podajemy z bagietką lub ryżem.
Fenkuł po grecku
Składniki:
Przygotowanie:
Bulwy kopru dokładnie myjemy i kroimy wzdłuż na ćwiartki. Pomidory parzymy wrzątkiem, obieramy ze skórki i kroimy w drobną kostkę. W garnku o grubym dnie rozgrzewamy oliwę i wrzucamy koper. Kiedy zrumieni się ze wszystkich stron na brązowo, dodajemy pomidory i dusimy dalej na średnim ogniu pod przykryciem. Po paru minutach pomidory utworzą gęsty sos. Wtedy wlewamy sok z cytryny zmieszany z 1/2 szklanki wody. Dodajemy koncentrat pomoidorowy, przyprawy, masło, cukier i łyżeczkę soli. Przykrywamy szczelnie i dusimy na małym ogniu przez 20 minut. Sprawdzamy, czy koper jest wystarczająco miękki. Jeżeli nie, dodajemy 1/4 szklanki wody i dusimy jeszcze kilka minut. Natkę drobno siekamy, dzielimy na dwie równe części. Jedną wrzucamy do garnka po 10 minutach duszenia kopru, resztą dekorujemy półmisek z koprem tuż przed podaniem.