Oczarowanie oczarem

Przyszła wiosna, a z nią nowe nasadzenia. Tym razem nasz ogród wzbogacił się o 3 nowe sadzonki: forsycję, perukowiec podolski i oczar. Dziś będzie o tym ostatnim.Oczar japoński
Oczar Hamamelis to krzew rosnący w Ameryce Północnej oraz we wschodniej Azji. Byłby mało atrakcyjny, gdyby nie drobny fakt: kwitnie wtedy, kiedy na ogół cały ogród śpi! Gatunki amerykańskie — oczar wirginijski i oczar omszony — kwitną jesienią, w porze dojrzewania owoców i później.
Nasz to gatunek Hamamelis japonicaoczar japoński, który zaczyna kwitnąć już w lutym, a nawet w czasie odwiży — pod koniec stycznia, i kwitnie do marca-kwietnia.
Tę fotografię wykonano na początku kwietnia, ale sadzonka stała w doniczce na ganku od połowy lutego. Żółte, jakby pomięte płatki zaskakują po zimie w pustym ogrodzie.
Krzew lub rozłożyste drzewko w dobrych warunkach wyrasta nawet do 10 metrów. Wymaga jednak żyznej ziemi próchniczej o odczynie lekko kwaśnym. Lubi słońce i półcień.
Ważne: oczar jest odporny na mrozy, ale obraża się na wysuszenie. Pamiętajmy więc o podlewaniu, szczególnie podczas suszy.

Oczar wirginijskiHamamelis virginiana uważany jest w swej ojczyźnie (Ameryka Północna, wschód kontynentu) za roślinę leczniczą – liście i kora zawierają bowiem związki ściągające, stosowane w krwotokach i przy leczeniu żylaków.
Ciekawe: po angielsku oczar nosi nazwę witch-hazel, co można przetłumaczyć jako orzech czarnoksięski 🙂


Dodaj komentarz