Oczarowanie oczarem

Przyszła wiosna, a z nią nowe nasadzenia. Tym razem nasz ogród wzbogacił się o 3 nowe sadzonki: forsycję, perukowiec podolski i oczar. Dziś będzie o tym ostatnim.Oczar japoński
Oczar Hamamelis to krzew rosnący w Ameryce Północnej oraz we wschodniej Azji. Byłby mało atrakcyjny, gdyby nie drobny fakt: kwitnie wtedy, kiedy na ogół cały ogród śpi! Delikatne kwiaty ukazują się nawet w styczniu i lutym!

Gatunki amerykańskie — oczar wirginijski i oczar omszony — kwitną jesienią, w porze dojrzewania owoców i później.
Nasz to gatunek Hamamelis japonicaoczar japoński, który zaczyna kwitnąć już w lutym, a nawet w czasie odwilży — pod koniec stycznia, i kwitnie do marca-kwietnia.
Owoce rozwijają się i dojrzewają późną jesienią, po czym zaczynają się otwierać. W środku znajdują się 1-2 ciemne, błyszczące nasiona. Jeśli spadną, mogą wykiełkować po dwóch latach.

Pierwszą fotografię wykonano na początku kwietnia, ale sadzonka stała w doniczce na ganku od połowy lutego. Żółte, jakby pomięte płatki zaskakują po zimie w pustym ogrodzie.

oczar w lutym

6 lutego 2021 – znów kwitnie na imieniny Doroty, choć nie zgubił jeszcze ubiegłorocznych liści


Druga fotografia to już druga roślina. Niestety, podczas lata zaniedbałam podlewanie – i pierwsza roślina tego nie przeżyła. Ten krzew jednak rośnie już trzeci czy czwarty rok i ma się dobrze.

Wymagania i uprawa


Ten krzew lub rozłożyste drzewko w dobrych warunkach wyrasta nawet do 10 metrów. Wymaga jednak żyznej ziemi próchniczej o odczynie lekko kwaśnym.
Lubi słońce i półcień.
Ważne: oczar jest odporny na mrozy, znosi temperatury nawet do -10°C, ale obraża się na wysuszenie. Koniecznie więc należy pamiętać o regularnym podlewaniu, szczególnie podczas suszy, zwłaszcza na glebach piaszczystych. Podczas sadzenia trzeba wykopać duży dół i wsypać weń dużo dobrej ziemi.
Sciółkowanie: warstwa 5-7 cm dojrzałego kompostu lub obornika wokół rośliny – podczas sadzenia i co roku wiosną. W kiepskiej ziemi oczar słabo kwitnie.

Cięcie – nie jest wskazane. Po kwitnieniu delikatnie usuwamy gałązki najsłabsze i rozmieszczone na samym dole.

Oczar wirginijskiHamamelis virginiana uważany jest w swej ojczyźnie (Ameryka Północna, wschód kontynentu) za roślinę leczniczą — liście i kora zawierają bowiem związki ściągające, stosowane w krwotokach i przy leczeniu żylaków.

Ciekawe: po angielsku oczar nosi nazwę witch-hazel, co można przetłumaczyć jako orzech czarnoksięski 🙂


1 304 x.

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.