Archiwum kategorii: KRZEWY

Marzec miesiącem grabi

Wiosenne grabienie odsłoniło ziemię pod krzewami borówek wysokich


Początek marca – to jeszcze przedwiośnie. Słońce czasem przygrzewa, ale ranki i wieczory są chłodne. Niekiedy trafi się śnieg z deszczem czy deszcz.
Kiedy tylko pogoda pozwala – warto posprzątać po zimie. W naszym ogrodzie tej zimy psiaki sporo narozrabiały, a mrozy nie pozwoliły na wcześniejszą edukację młodego psa. Dlatego szarogęsił się po całym ogrodzie i sadzie, ogryzając krzewy i roznosząc gałęzie czy drwa po całej posesji.
Dębowe liście zawierają dużo garbników, więc koniecznie trzeba je usunąć z ogródka i sadu. Jesienne grabienie ich nie obejmuje – dąb najpóźniej gubi liście. Na niektórych dębczakach nadal są ubiegłoroczne zbrązowiałe i pogięte, czekają aż z wewnątrz gałęzi, z pąków rozwijać się zaczną nowe, jasnozielone listki, wypierając te starocie. Jak to w życiu.

Na przedwiośniu

One w zimie nie śpią. Zjadają zapasy. Pod sosnami zostawiły mnóstwo szyszkowych łusek.


Zbliża się sezon ogrodniczy. Zanim posiejemy, posadzimy – najpierw czekają porządki po zimie. Podczas mrozów ogród żył nadal – biegały po nim rozmaite stworzenia, coś się stale działo.
Ale już kończy się luty, wkrótce równonoc wiosenna. Coraz więcej słońca. Wkrótce zejdą ostatnie śniegi, wychylą się krokusy i cebulice…
Nadchodzi pora na grabienie, niszczenie ubiegłorocznych pozostałości, nawożenie kompostem…
A w szklarni zbliża się czas zasiewów.
W tym roku zima była dość mroźna, ale już koniec – wiosna nadchodzi!

Pierwsza budzi się leszczyna

Oczarowanie oczarem

Przyszła wiosna, a z nią nowe nasadzenia. Tym razem nasz ogród wzbogacił się o 3 nowe sadzonki: forsycję, perukowiec podolski i oczar. Dziś będzie o tym ostatnim.Oczar japoński
Oczar Hamamelis to krzew rosnący w Ameryce Północnej oraz we wschodniej Azji. Byłby mało atrakcyjny, gdyby nie drobny fakt: kwitnie wtedy, kiedy na ogół cały ogród śpi! Delikatne kwiaty ukazują się nawet w styczniu i lutym!

Gatunki amerykańskie — oczar wirginijski i oczar omszony — kwitną jesienią, w porze dojrzewania owoców i później.
Nasz to gatunek Hamamelis japonicaoczar japoński, który zaczyna kwitnąć już w lutym, a nawet w czasie odwilży — pod koniec stycznia, i kwitnie do marca-kwietnia.
Owoce rozwijają się i dojrzewają późną jesienią, po czym zaczynają się otwierać. W środku znajdują się 1-2 ciemne, błyszczące nasiona. Jeśli spadną, mogą wykiełkować po dwóch latach.

Pierwszą fotografię wykonano na początku kwietnia, ale sadzonka stała w doniczce na ganku od połowy lutego. Żółte, jakby pomięte płatki zaskakują po zimie w pustym ogrodzie.

oczar w lutym

6 lutego 2021 – znów kwitnie na imieniny Doroty, choć nie zgubił jeszcze ubiegłorocznych liści


Druga fotografia to już druga roślina. Niestety, podczas lata zaniedbałam podlewanie – i pierwsza roślina tego nie przeżyła. Ten krzew jednak rośnie już trzeci czy czwarty rok i ma się dobrze.

Wymagania i uprawa

Czytaj dalej

Jeżyna bez kolców

odm. 'Oregon bezkolcowa' [Wikimedia]

odm. 'Oregon bezkolcowa’ [Wikimedia]

W sklepach pojawiła się bezkolcowa odmiana krzewu z bardzo smacznymi owocami. Ponieważ sadzonki są niedrogie, warto pokusić się o taki nabytek do ogrodu.

Jeżyna bezkolcowa – Rubus fruticosus

Sadzenie
Wymagania glebowe niewygórowane, dobrze rośnie w każdym ogrodzie.
Sadzimy w rozstawie co 2-3 m.
Podlewanie jest bardzo ważne. Jeżyna lubi wodę, warto stosować ściółkowanie roślin np. suchymi liśćmi. Ważne jest podlewanie w okresie dojrzewania owoców.
Roślina wymaga podpór. Dobrze rośnie na pergolach.

Mocny stelaż jest niezbędny do utrzymania rośliny

Mocny stelaż jest niezbędny do utrzymania rośliny

Wiosna
Podnosimy pędy, wybieramy kilka najzdrowszych i rozpinamy je na podporach, pozostałe wycinamy.
Jeżyna wymaga zasilenia potasem i azotem. Wiosną dajemy nawozy wieloskładnikowe po 50-100g na krzew, albo 50g saletry amonowej plus 30-50g siarczanu potasu na krzew. Czytaj dalej